ابزارهای مختلفی در تحلیل تکنیکال وجود دارد. برخی از این ابزارها را در مقالات گذشته مورد بررسی و تحلیل قرار دادیم. این مقالات را می توانید در سایت مورد مطالعه قرار دهید. ولی یکی دیگر از ابزارهایی که در تحلیل تکنیکال قرار دارد، اندیکاتور ایچیموکو است. همان طور که از نام این اندیکاتور بر می آید، مبدع و به وجود آورنده آن یک فرد ژاپنی بوده است. یعنی این اندیکاتور به وسیله یک روزنامه نگار ژاپنی به اسم هوسودا گوئیچی به وجود آمد. هوسودا گوئیچی در دهه ۱۹۳۰ میلادی اندیکاتور ایچیموکو را ابداع کرد و به بازار معرفی نمود.

اندیکاتور ایچیموکو

همان طور که در بالا گفته شد، اندیکاتور ایمیچوکو را هوسودا گوئیچی ژاپنی ابداع کرد. گوئیچی به مدت سی سال از عمر خود را صرف توسعه و ارتقاء و بهبود اندیکاتور ایچیموکو کرد و توانست بعد از سال ها تحقیق و مطالعه در نهایت در سال ۱۹۶۰ آن را منتشر کند و در اختیار عموم مردم قرار دهد. اندیکاتور ایچیموکو بعد از انتشار به یکی از مهم ترین و کاربردی ترین اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال تبدیل شد. این اندیکاتور را می توان به صورت ساده به عنوان چارت تعادلی و یا نمودار ابری معنا و تفسیر نمود. از این اندیکاتور در تحلیل تکنیکال می توان برای بررسی وضعیت بازار استفاده کرد. بنابراین این اندیکاتور کارکردی همانند نمودارهای شمعی و ژاپنی در تحلیل تکنیکال دارند. با این حال، ایچیموکو یک اندیکاتور است و به نوعی یک حالت پیشرفته ای از نمودار می باشد که می توان با استفاده از آن ابعاد مختلف بازار را به خوبی نشان داد. بنابراین می توان گفت که اندیکاتور ایچیموکو بیش از هر چیز یک نمودار است تا این که اندیکاتور باشد. ولی با این حال، امروزه بیشتر به نام یک اندیکاتور شناخته می شود. گر چه کارکردی مانند یک نمودار دارد.

اجزا و بخش های اندیکاتور ایچیموکو

اندیکاتور ایچیموکو مانند دیگر اندیکاتورها از اجزا و بخش های مختلفی تشکیل شده است. برای کار با این اندیکاتور لازم است، که با این بخش ها به صورت خلاصه و کاربردی آشنایی داشت و بتوان با آن ها کار کرد. از جمله بخش های اندیکاتور ایچیموکو می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– چیکو اسپن

یکی از اولین و مهم ترین بخش های اندیکاتور ایچیموکو، چیکو اسپن (Chikou Span) است. این جزء در اندیکاتور به شکل یک خط سبز نمایش داده می شود و می توان گفت که همان نمودار خطی قیمت در تحلیل تکنیکال می باشد. به عبارت دیگر چیکو اسپن در واقع یک نمودار خطی ساده است که با وصل شدن قیمت بسته شدن کندل ها به هم دیگر تشکیل می شود و به میزان ۲۶ کندل به سمت چپ منتقل داده شده است.

– تنکان سن

دومین جزئی که در اندیکاتور ایچیموکو وجود دارد، تنکان سن (Tenkan sen) است. تنکان سن در اندیکاتور ایچیموکو به صورت یک خط قرمز رنگ دیده می شود که نشان حرکات قیمتی در کوتاه مدت در بازار می باشد. این جزء از اندیکاتور میانگین متحرک قیمت را در کوتاه مدت می تواند نمایش دهد. برای آشنایی با این جزء اندیکاتور باید گفت که فرمول محاسبه آن تا حدودی ساده است. به این صورت که پایین قیمت نه کندل آخر را به بالاترین قیمت نه کندل آخر جمع می کند. بعد از جمع آنها را به دو تقسیم می نماید. به این صورت می توان نرخ میانی بالاترین و پایین ترین قیمت نه کندل آخرین را به داست آورد. از این رو، با استفاده از این جزء در تحلیل تکنیکال می توان دید بهتر و دقیق تری از حرکات قیمتی در کوتاه مدت بازار به دست آورد.

– کیوجون سن

سومین جزء در اندیکاتور ایچیموکو، کیوجون سن (Kijun sen) است. این جزء از اندیکاتور ایچیموکو را با نام میانگین متحرک بلند نیز میس شناسند. کیجون سن می توان نشان دهنده حرکات قیمتی میان مدت بازار باشد. این جزء در اندیکاتور ایچیموکو به صورت آبی رنگ دیده می شود. فرمول محاسبه آن هم ساده و راحت است. به عبارت دیگر فرمول محاسبه این جزء، شبیه فرمول محاسبه تنکان است. اما در محاسبه این دو جزء اندیکاتور با هم دیگر اختلافات و تفاوت هایی نیز وجود دارد. چرا که در تنکابن میانگین پایین ترین و بالاترین قیمت ۹ کند را با هم محاسبه می کردیم، در حالی که در کیجون سن ۲۶ کندل آخر را معمولا در نظر می گیرند و محاسبه بر اساس آن ها انجام می شود. محاسبه بر این اساس، می توان یک دید میان مدت را از عملکرد و رفتار بازار به ما نشان دهد. بنابراین با استفاده از این جزء اندیکاتور ایچیموکو می توان وضعیت بازار را در میان مدت مورد بررسی و تحلیل قرار داد.

– سنکو اسپن A

از دیگر بخش هایی که در اندیکاتور ایچیموکو وجود دارد، و آشنایی با آن می توان برای معامله گران مفید و ضروری باشد، بخش سنکو اسپن A است. این بخش در اندیکاتور به رنگ نارنجی دیده می شود و یکی از مهم ترین و اصلی ترین خطوطی است، که حاشیه ابرهای کومو را به وجود می آورد. اگر بخواهیم نحوه محاسبه این بخش از اندیکاتور را بدانیم، باید بگویم که فرمول محاسبه آن به این صورت است، که میانگین دو خط تنکاسن سن که به رنگ قرمز است را با کیجون سن که به رنگ آبی است را با ۲۶ کندل به سمت راست منتقل می کنیم. به این صورت می توانیم سنکو اسپن A را محاسبه کرد.

– سنکو اسپن B

این جزء در اندیکاتور ایچیموکو به رنگ بنفش نشان داده می شود. خط سنکو اسپن بی یکی از مهم ترین و اصلی ترین خطوطی است که حاشیه ابرهای کومو را به وجود می آورد. بنابراین از این جهت مانند خط سنکو اسپن آ است. ولی با این حال نحوه محاسبه آن بسیار متفاوت است و محاسبه آن به این صورت است، که خط میانگین بالاترین قیمت و پایین ترین قیمت در ۵۲ کندل گذشته را به دست می آورد و سپس ۲۶ کندل را به سمت راست انتقال می دهیم. به این صورت می توانید سنکو اسپن بی را محاسبه کرده و به دست آوریم.

این بخش ها از جمله بخش ها و اجزای اصلی در اندیکاتور ایچیموکو هستند. برای کار با این اندیکاتور لازم و ضروری است، که با این بخش ها به صورت جزئی و حداقلی آشنایی پیدا کرد. ولی با این حال، این آشنایی برای کار با تحلیل تکنیکال به تنها کفایت نمی کند و باید با آموزش و یادگیری دقیق بتوان از این اندیکاتور در تحلیل تکنیکال به صورت صحیح و درست استفاده کرد. در اندیکاتور ایچیموکو برای بررسی روند بازار از چیکو اسپن استفاده می شود. ولی برای بررسی بخش فعلی بازار باید از میانگین های متحرک ننکان سن و کیجون سن در اندیکاتور ایچیموکو استفاده کرد. اما اگر بخواهیم حرکات قیمتی را در کوتاه مدت در بازار مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم، در این صورت باید از خط تنکان سن استفاده کنیم. بنابراین باید به استفاده و نحوه استفاده از هر یک از این بخش ها و اجزا در اندیکاتور ایچیموکو دقت داشته باشیم و بر اساس آشنایی و اطلاعاتی که داریم بتوانیم از این بخش ها برای اهداف خود به صورت دقیق و عالی استفاده کنیم. بنابراین لازم است، آموزش های لازم در این مورد را به دست آورد و بر اساس اهدافی که داریم و با استفاده از بخش های مختلف اندیکاتور ایچیموکو معامله مورد  نظر را انجام داد.