امروزه شهرت و آوازه بازار فارکس به حدی است، که بسیاری از افراد نام آن را شنیده اند. از این رو، برای اکثریت افرادی که با انواع بازارهای مالی و بورس سرو کار دارند، موفقیت و کسب سود بیشتر از اهمیت بسیاری برخوردار است. ولی با این حال، برای به دست آوردن موفقیت و کسب سود در بازار فارکس آشنایی با فوت و فن های تحلیل تکنیکال در این بازار از اهمیت بسیاری برخوردار است. از این رو، در این مطلب تلاش می کنیم، تا حدودی با نحوه استفاده از تحلیل تکنیکال در بازار فارکس آشنایی پیدا کنیم.

بازار فارکس

بازار فارکس تقریبا نامی آشنا برای بسیاری از افرادیست که در انواع بازارهای مالی و بازار سهام فعال هستند. بر اساس تعاریفی که از بازار فارکس ارائه شده است، می توان گفت که بازار فارکس به معنای تبادل ارزهای خارجی است. حتی عنوان و اصطلاح فارکس از ترکیب دو کلمه انگلیسی Foreign Exchange تشکیل شده است که این دو کلمه هم به معنای تبادل ارزهای خارجی می باشد. بنابراین در بازار فارکس افراد به جای خرید و فروش انواع سهام و یا کالا و خدمات به خرید و فروش ارزهای مطرح و معتبر مانند یورو و دلار می پردازند. به عبارت دیگر افراد سرمایه گذار در بازار فارکس به تبدیل یک ارز به ارز دیگر می پردازند و به این صورت سود خود را به دست می آورند. از این رو، سرمایه گذاری در بازار فارکس و خرید و فروش ارز محدودیتی ندارد و همه افراد، دولت ها، شرکت ها و غیره می توانند به سرمایه گذاری و خرید و فروش در بازار فارکس اقدام نمایند.

معمولا بسیاری از افراد، شرکت ها، موسسات و غیره در بازار فارکس به مبادله و خرید و فروش ارزهایی مانند دلار، یورو، ین و غیره می پردازند. در این بازار، افراد می توانند به معامله بپردازند. منظور از معامله در بازار فارکس خرید و فروش همزمان ارز می باشد. به عبارت دیگر افراد به صورت همزمان ارزی را می خرند و ارز دیگر را می فروشند.

با وجود این که بازار فارکس از شهرت جهانی برخوردار است و بسیاری از افراد با آن آشنایی و سروکار دارند، ولی با این حال، باید گفت که این بازار، مکان و جای فیزیکی مشخص و ثابتی ندارد. به همین دلیل است، افراد سرمایه گذاران و معامله گران در بازار فارکس به وسیله شبکه الکترونیکی با هم دیگر ارتباط برقرار می کنند و یک ارز را در برابر ارز دیگر مورد معامله قرار می دهند. از دیگر خصوصیات و ویژگی هایی بازار فارکس خارج از بورس بودن آن است. با این حال، باید گفت که مرکز اصلی تجارت و تبادلات ارزی به ترتیب در لندن، نیویورک و توکیو قرار دارند. بنابراین بانک ها سرتاسر جهان در این معاملات شرکت می کنند.

از دیگر خصوصیات و ویژگی هایی که برای بازار فارکس می توان نام برد، کارکرد منحصر به فرد و بیست و چهار ساعته آن است. علاوه بر این ساختار غیر متمرکز بازار فارکس از دیگر ویژگی ها و خصوصیات آن است. بنابراین بازار فارکس به صورت همیشگی و با ساختار غیر متمرکز کار می کند. از این رو، محدودیتی برای افراد در بازار فارکس برای معاملات وجود ندارد.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یکی از مهم ترین و مشهورترین روش هایی است، که برای تجزیه و تحلیل انواع بازارهای مالی، بورس و غیره توسط معامله گران مورد استفاده قرار می گیرد. در تحلیل تکنیکال، معامله گران و تحلیل گران می توانند با تجزیه و تحلیل انواع نمودارها، شاخص ها و محورها به بررسی وضعیت بازار بپردازند و بر اساس تاریخچه و پیشینه فعالیت های سهم و یا شرکت و غیره به پیش بینی آینده قیمت ها بپردازند و می توانند بهترین و مناسب ترین زمان و موقعیت را برای پیش انجام معامله و خرید و فروش پیش بینی نمایند. از این رو، استفاده از تحلیل تکنیکال می تواند یکی از بهترین و موثرترین ابزارها و نرم افزارهایی باشد، که تحلیل گران و معامله گران در انواع بازارهای مالی از جمله بازار فارکس می توانند از آن برای موفقیت و کسب سود بیشتر استفاده نمایند.

بازار فارکس و تحلیل تکنیکال

با استفاده از تحلیل تکنیکال می توان انواع بازارهای مالی از جمله بازار فارکس را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و بر اساس ابزارها و امکاناتی که تحلیل تکنیکال دارد، به پیش بینی روند معاملات پرداخته و بهترین و مناسب ترین زمان را برای خرید و فروش و انجام معامله تشخیص داد.

– تحلیل حرکات قیمتی

مانند همه بازارهای مالی در تحلیل بازار فارکس و تشخیص حرکات قیمتی می توان از تحلیل تکنیکال استفاده کرد. در این بازار، برای این که بتوان یک جفت ارز را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد، باید به بررسی و تجزیه و تحلیل وضعیت سیاسی و اقتصادی دو نوع ارز مورد نظر پرداخت. چرا که در بسیاری از مواقع وضعیت بازار فارکس می تواند تحت تاثیر سیاست های مالی و پولی بانک مرکزی، نرخ تورم و سایر شاخص ها و معیارها تغییر کند. بنابراین بهترین راه برای تشخیص حرکات قیمتی در بازار فارکس استفاده از تحلیل تکنیکال است. استفاده از تحلیل تکنیکال می تواند همه اطلاعات و داده ها را در کنار هم قرار داده و به تشخیص و پیش بینی قیمت ها پرداخت.

– نشان دادن نمودار تغییرات قیمتی

از دیگر کاربردها و استفاده هایی که از تحلیل تکنیکال می توان در بازار فارکس استفاده کرد، امکان نشانه دادن حرکات قیمتی در نمودار می باشد. چرا که در بازار فارکس معاملات در حجم زیاد و با حضور سرمایه گذاران بزرگ انجام می شود. از این رو، استفاده از تحلیل تکنیکال می تواند کمک شایانی برای پیش بینی رفتار بازار و آینده قیمت ها داشته باشد.

– کمک به شناخت بازار

از دیگر خصوصیاتی که با استفاده از تحلیل تکنیکال می توان به دست آورد، امکان شناخت دقیق بازار است. بازار فارکس مانند دیگر بازارها به روانشناسی انسان بستگی دارد. به طور کلی باید، گفت که تغییرات و روند حرکتی هر نوع بازاری به ترس و طمع انسان ارتباط دارد. بنابراین وقتی معامله گران به خرید ارزی طمع بیشتری داشته باشد، و یا از خرید ارزی ترس داشته باشند، مسلمان قیمت آن ارز می تواند متغیر باشد و تغییر کند.

بنابراین با استفاده از تحلیل تکنیکال می توان به روانشناسی بازار پرداخت و به راحتی و آسانی روند حرکتی و تغییرات بازار را تشخص داد. اگر معامله گران تمایل بیشتر و به عبارت طمع بیشتری برای خرید ارزی داشته باشند، در این صورت قیمت ارز صعودی خواهد داشت.

چگونه می توان بر اساس تحلیل تکنیکال در بازار فارکس سود کرد.؟

برای این که در بازار فارکس سود مناسب و خوبی به دست آورید، باید از تحلیل تکنیکال استفاده کنید. با استفاده از تحلیل تکنیکال ما می توانیم احساسات بازار و دیدگاه بازار را در مورد ارز مورد نظرمان بشناسیم. وقتی بر اساس نمودارها و شاخص ها روند یک ارز، روند بسیار قوی و صعودی باشد، در این صورت می توان تشخیص داد، که معامله گران علاقه به خرید آن دارند و بنابراین قیمت ها مدام در حال افزایش خواهند بود. اما اگر روند حرکتی نمودارها، نزولی باشد، در این صورت قیمت ها با کاهش مواجه شده و معامله گران علاقه به خرید ارز مورد نظر نخواهند داشت، از این رو، قیمت ها نزولی خواهند بود.

در نهایت و به عنوان جمع بندی باید، گفت که اگر به دنبال سرمایه گذاری و موفقیت در بازار فارکس می باشید، در این صورت باید حتما با تحلیل تکنیکال فارکس آشنایی داشته باشید. با استفاده از تحلیل تکنیکال فارکس می تواند بهترین موقعیت ها را برای معامله پیدا کنید.