با وجود این که امروزه از تحلیل تکنیکال به صورت گسترده در انواع بازارهای مالی به ویژه بازار بورس و سهام و غیره استفاده می شود. ولی با این، حال، تحلیل تکنیکال به دور از برخی عیب ها و ایرادها نمی باشد. از این رو، ممکن است در استفاده از تحلیل تکنیکال با مشکلاتی مواجه شویم. به همین دلیل لازم است، که با برخی ایرادها و مشکلاتی که در تحلیل تکنیکال وجود دارد، آشنایی پیدا کنیم و در استفاده از تحلیل تکنیکال آن را مورد دقت و توجه قرار دهیم.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یکی از روش هایی است، که با استفاده از آن می توان به کار و معامله در انواع بازارهای مالی مانند بازار بورس و غیره پرداخت. بر اساس تحلیل تکنیکال می تواند روند قیمت ها را در بازار بورس مورد مطالعه، بررسی و حتی پیش بینی قرار داد. از این رو، می توان گفت که منظور از تحلیل تکنیکال، بررسی و تحلیل بر آیند رفتار عرضه و تقاضا در بازار است، که این عرضه و تقاضا اثر خود را بر روی قیمت ها می گذارد. چرا که بر اساس نظر و عقیده تحلیل گران تکنیکال، هر چیزی بر روی قیمت ها در بازار اثر می گذارد. از این رو، قیمت ها نشان دهنده تمامی حوادث و اتفاقاتی است که رخ داد و قیمت ها را تعیین کرده است. از این رو، در انواع بازارهای مالی و غیره از تحلیل تکنیکال به صورت گسترده و وسیع استفاده می شود. ولی با این، این روش هم مانند دیگر روش ها از برخی معایب و ایرادها بر خوردار است، که تنها در صورت آشنایی از این ایرادها و معایب می توان به صورت دقیق و درست از تحلیل تکنیکال استفاده کرد.

معایب و ایرادهای تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال مانند هر چیزی دیگر با وجود دقیق و پیشرفته بود و کارآیی بسیار آن از برخی جهات دارای نقص ها و عیب هایی می باشد. از جمله ایرادهایی که تحلیل تکنیکال دارد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– سلیقه بودن تحلیل ها

مهم ترین و اصلی ترین ایرادی که می توان در تحلیل تکنیکال به آن اشاره کرد، سلیقه ای بودن تحلیل ها است. چرا که در این روش، تحلیل گران تکنیکال بر اساس برداشت ها و سیلقه ها و خواست هایی که دارند، می توانند از نمودارها، الگوها، شاخص و غیره تحلیل های مختلفی ارائه دهند. تحلیل تکنیکال یک روش تحلیلی ذهنی است. بنابراین طبیعی است، که برداشت ها و الگوهای ذهنی افراد در تحلیل شان اثر بگذارد. بنابراین گاهی پیش می آید، که تحلیل گر تکنیکال به دلیل تعصب و تاکیدی که بر روی یک الگو دارد، در تحلیل هایش در مورد آن الگو دچار خطا و اشتباه می شود. چرا که تحلیل ها را نمی تواند بدون تعصب و علاقه شخصی خود انجام دهد.

– عدم امکان ارزش گذاری سهام تازه

از دیگر ایرادهایی که در تحلیل تکنیکال وجود دارد، این است، که با استفاده از این روش، نمی توان ارزش سهام هایی که تازه به بازار وارد می شوند، را تعیین و به نوعی ارزش گذاری کرد. چرا که جمع آوری اطلاعات و داده های اساسی برای نرم افزار تحلیل تکنیکال که بتواند بر اساس آن سهام های تازه وارد را ارزش گذاری کند، بسیار دشوار است. از این رو، بسیاری از تحلیل گران تکنیکال و حتی معامله گران در بررسی و تحلیل سهام های تازه وارد شده به بازار ناتوان هستند. به طور کلی باید گفت که در تحلیل تکنیکال امکان جمع آوری اطلاعات و داده برای سهام های مختلف بسیار دشوار است و حال، اگر سهام تازه وارد بازار شده، باشد، در این صورت دشواری و سختی آن چند برابر می شود. از این روش، داشتن سابقه تاریخی در یک سهام بسیار مهم و ضروری است. با استفاده از سابقه تارخی یک سهم به راحتی و آسانی می توان آن را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داد. بنابراین اگر سهم دارای سابقه تاریخی نباشد، بررسی و تحلیل آن بسیار سخت تر و دشوارتر می گردد.

– پشیمانی سرمایه گذار و یا بازار

از دیگر ایرادهایی که در تحلیل تکنیکال می توان به آن اشاره کرد، پیشمانی در سرمایه گذار و یا حتی در بازار است. چرا که همیشه و در همه مواقع الگوها و نشانه ها و علائم و خرید و فروش دقیق و درست از آب در نمی آیند. چون که اصول و قواعدی که تحلیل تکنیکال دارد، همیشه صدق نمی کنند. بنابراین می توانند تاحت تاثیر پارامترهای مختلف از جمله پارامترهایی مانند حجم و یا ارزش معامله قرار بگیرید. از این رو، به عنوان مثال می توان گفت که یک نمودار چند هفته ای برای یک سهام ممکن است، بسیار خوب کار کند، در حالی که همین نمودار برای شرکت سهام دیگر ممکن است کارآیی نداشته باشد.

– کلی بودن اصول و مبانی آن

از دیگر ارادها و عیب هایی که تحلیل تکنیکال دارد، کلی بودن بسیاری از مبانی و اصول آن است. با این وجود باید به این نکته دقت کرد، که این کلیت در بسیاری از مواقع ممکن است، درست و تحقیق کار نکند. چرا که سهم و یا سهام هر شرکتی مختص به خود است و از شرایط و اصول خاصی برخوردار می باشد. بنابراین برای یک شرکت و یا سهام ممکن است روشی از تحلیل تکنیکال درست و دقیق کار کند، ولی همان روش و اصول برای شرکت و یا سهام دیگر کار نکند. از این رو، لازم است، که به این جزئیات و نکات ریز در تحلیل تکنیکال توجه و دقت داشته باشیم.

– ارائه تفاسیر مختلف

از دیگر ایرادهایی که در تحلیل تکنیکال وجود دارد، و می توان به آن اشاره کرد، امکان ارائه تفاسیر مختلف و متعدد می باشد. با وجود این که در تحلیل تکنیکال مبانی و اصول همگی مشترک هستند و بسیاری از روش های تحلیل تکنیکال یکی می باشند. ولی با این حال، امکان این که دو تحلیل گر بر اساس تحلیل تکنیکال از شرایط و ویژگی های قیمتی یک سهام و یا شرکت تحلیل متفاوتی داشته باشند، بسیار زیاد است. از این رو، تحلیل گران تکنیکال در بسیاری از مواقع از شرایط مشابه و یکسان تحلیل های مختلفی ارائه می دهند. چرا که سیلقه و تمایلات افراد بر روی تحلیل هایشان تااثیر می گذارد و می تواند منجر به ارائه تحلیل های مختلف از شرایط یکسان و مشابه شود.

– عملکرد دیر هنگام

از دیگر اراداتی که در تحلیل تکنیکال وجود دارد می توان به آن اشاره کرد، عملکرد دیگر هنگام آن است. معمولا تحلیل تکنیکال به دلیل این که واکنش های دیر هنگامی از خود بروز می دهد، مورد انتقاد است. چرا که در تحلیل تکنیکال، زمانی که تحلیل گر بتوان روند صعودی و یا نزولی بودن قیمت ها را مشخص و تعیین نماید، اتفاقات بسیاری رخ داده است، که نتیجه آن بر روی قیمت ها اثر گذاشته است. بنابراین معامله گر و تحلیل گر به تغییر قیمت ها واکنش دیر هنگام می دهد و کمی دیرتر از روند بازار می تواند به بررسی و تحلیل آن بپردازد. بنابراین این عیب و ایراد در تحلیل تکنیکال وجود دارد و واکنش آن به تغییر قیمت ها و وضعیت بازار معمولا بعد از رخ دادن بسیاری از حوادث و تغییر قیمت ها می باشد.

در نهایت می توان گفت که با وجود این که تحلیل تکنیکال مانند بسیاری از روش ها و تحلیل های مالی به دور از ایراد و خطا نمی باشد. ولی با این حال، در دوره معاصر بهترین و یکی از معتبرترین ابزارهایی است، که برای بررسی و تحلیل انواع بازارهای مالی می توان از آن استفاده کرد. از سوی دیگر تحلیل تکنیکال علارغم داشتن برخی ایرادها، بهترین و دقیق ترین روش موجود در حال حاضر می باشد.