برای بسیاری از افراد که با بازارهای مالی سر و کار دارند، استراتژی معاملاتی ACD یکی از مهم ترین و آشناترین استراتژی ها می باشد. این استراتژی یکی از اصلی ترین و مهم ترین استراتژی هایی است، که در انواع بازارهای مالی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند راه گشا و چاره ساز بسیاری از معاملات و خرید و فروش های مالی باشد. از این رو، لازم است، همه افرادی که با انواع بازارهای مالی مانند سهام و غیره سر و کار دارند، با این استراتژی آشنایی اجمالی داشته باشند.

استراتژی ACD

استفاده از انواع استراتژی های مالی در بازارهای مختلف سهام و بورس می تواند یکی از بهترین روش ها در انجام معامله و داد و ستد باشد. این استراتژی دارای اصول و پایه های زیادی است. یکی از اولین و مهم ترین اصولی که استراتژی ACD دارد، امکان ترسیم نقاط خاص قیمت در رابطه با محدوده ی باز می باشد. با استفاده از این استراتژی می توان به آسانی نقاط مرجع در معاملات را شناسایی کرد و بر اساس آن ها اقدام به تصمیم گیری نمود. در این استراتژی می توان گفت که نقاطی که با A و C نشان داده می شوند، نقاط ورود می باشند و نقاطی که با B و D نشان داده می شوند، به عنوان نقاط توقف مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از استراتژی ACD می تواند بالاترین قیمت که می خواهیم طولانی مدت باشد و همچنین پایین ترین قیمت را که باید حواسمان به آن باشد، را می تواند محاسبه کند. این روش، یکی از روش های اصلی برای سرمایه گذاری موثر و مهم در بازار بورس می باشد که می تواند در به حداکثر رساندن موقعیت ها و در عین حال به حداقل رساندن ریسک ها استفاده کرد. البته این خصوصیات و ویژگی در صورتی در این استراتژی وجود دارد، که نوسانات و نقدینگی در بازار به اندازه کافی وجود داشته باشد. از استراتژی ACD می توان به خوبی در زمانی که در بازار عدم توازن وجود دارد، استفاده کرد. از جمله مزیت هایی که این روش دارد، می توان به عدم نیاز به پیش زمینه در هر یک از حوزه های مالی مختلف اشاره کرد. به عبارت دیگر برای استفاده از این روش، نیازی به داشتن پیش زمینه در مورد انواع بازارهای مالی نیست. یک معامله گر در استفاده از این روش، دیگر نیازی به دانستن اطلاعات و مبانی بنیادی و تکنیکال ندارد. بنابراین استفاده از آن بسیار راحت و آسان است. ولی با این حال، این استراتژی برای افرادی مناسب و آیده آل است، که به دنبال یک استراتژی معاملاتی مناسب و ساده هستند، که در عین حال دقیق و کاربردی نیز باشد و از ایجاد سر درگمی و خطا در بازارهای مالی پیشگیری کند. چرا که به وجود آمدن سر درگمی در بازارهای مالی نه تنها منفعت و سودی ندارد، بلکه موجب می شود، که افراد بخش زیادی از سود و یا منفعت خود را از دست بدهند. از این رو، با استفاده از این استراتژی می توانند از سردرگمی پیش گیری کنند.

اصطلاحات و مفاهیم مهم در استراتژی ACD

برای این که بتوان از این استراتژی به صورت کامل و درست استفاده کرد، باید با مفاهیم و اصطلاحات آن آشنایی داشت. تنها در صورتی می توان از این استراتژی به نحوه درست و احسن استفاده کرد، که با این مفاهیم و اصطلاحات آشنایی کامل داشته باشیم. از جمله این مفاهیم و اصطلاحات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

– مفهوم A- Down

یکی از مهم ترین و اصلی ترین مفهومی که در این استراتژی وجود دارد و باید به آن اشاره کرد، مفهوم A-Down است. این مفهوم سطح قیمت ها را نشان می دهد. در این مفهوم سطح قیمت ها که در تعداد مشخصی از تیک ها نشان داده می شود که دور از محدوده باز قرار دارند. برای نمونه مقادیر آ برای یک سهم و یا یک کالای مشخص در زیر محدوده ای باز مشخص می شود.

– مفهوم A-Up

از دیگر مفاهیمی که در این استراتژی باید به آن اشاره کرد، مفهوم A- UP است. در این مفهوم سطح قیمت در بالای محدود باز قرار دارد و در این سطح ورود برای ایجاد یک انحراف بلند است.

– مفهوم C-Down

از دیگر مفاهیمی که در استراتژی ACD وجود دارد، این مفهوم است. این مفهوم همانند مفهوم A-Down است و تقریبا توضیحات و عملکردهای مشابه و یکسانی دارند. ولی با این تفاوت که، این مفهوم تنها در صورتی به وجود می آید، که پیش از این بازار، دارای یک تایید A-UP باشد. تنها در این صورت است، که این مفهوم به دست می آید.

– C-UP

از دیگر مفهوم های مهم و کاربردی در این استراتژی مفهوم C-UP است. وقتی که بازار قبلا دارای مفهوم و عملکرد A-DOWN باشد در این صورت این مفهوم به دست می آید و ساخته می شود. این مفهوم بیشتر در زمانی به دست می آید که مقادیر در بالای محدوده ی باز قرار داشته باشد.

مقررات و قوانین استراتژی ACD

این استراتژی مانند سایر استراتژی ها و راهکارها دارای قوانین و مقرراتی است، که با توجه به آن ها می توان از این استراتژی استفاده حداکثری و بهینه نمود. از جمله این قوانین و مقررات می توان به این موارد اشاره کرد.

– در این استراتژی نقاطی مانند نقاط A و C به عنوان نقاط مرجع شناخته می شوند. بنابراین در زمان معامله و داد و ستد باید به این نقاط دقت و توجه داشت. تنها در صورتی می توان یک معامله موفق و عالی داشت، که به این نقاط دقت و توجه داشته باشیم.

– شناسایی زمان خارج شدن از دیگر قوانینی است، که در این استراتژی باید رعایت شود. بنابراین وقتی دچار اشتباه و خطا شدید، باید به این نکته دقت داشته باشید، که باید از کجا خارج شوید. از این رو، می توانید به این صورت از اشتباه و خطای بیشتر پیش گیری کنید و جلوی ضرر و زیان را بگیرید.

– قانون دیگر این است، که باید، با استفاده از این استراتژی بتوان معاملات و خرید و فروش های خود را به حداکثر رساند. بنابراین وقتی که سناریوهای موجود در معاملات مطلوب و مناسب است، می توان اندازه معاملات را تا حد امکان به حداکثر رساند. با این حال، می توان به صورت مداوم و همیشه میزان ریسک را نیز کاهش داد.

در نهایت باید گفت که اگر تمایل به استفاده از این استراتژی دارید و نمی دانید، چگونه از آن استفاده کنید، در این صورت بهتر است، در کلاس های آموزش این استراتژی شرکت داشته باشید. استراتژی ACD یک نرم افزار عالی و به روز است، که این نرم افزار برای افرادی که به دنبال به حداقل رساندن ریسک و کاهش شرر و زیان می باشند بسیار مناسب و ایده آل است. علاوه بر این با استفاده از این نرم افزار می توان به راحتی به مدیریت ریسک ها، زمان، سرمایه و حتی به کاهش استرس های بی فایده و غیر ضروری اقدام کرد. بنابراین معامله گران در انواع بازارهای مالی و بورس و غیره می توانند با استفاده از مزیت هایی که این استراتژی دارد، استفاده کرده و بر روی موج های سریع قیمتی سوار شوند و بتوانند از این موج ها به صورت عالی و ایده آل استفاده نمایند. علاوه بر این تحمل ریسک خود را بالا ببرند و به سود بیشتر و مناسب برسند. علاوه بر این معامله گران بازارهایی مانند بازارهای آتی، فارکس و غیره می توانند از این استراتژی استفاده نمایند و سود طولانی مدت و ماندگاری را داشته باشند.