برای افرادی که با خرید و فروش سروکار دارند، آشنایی و داشتن اطلاعاتی در مورد مک دی و اجزای آن می توان بسیار مفید و موثر باشد. با استفاده از نمودارهای مک دی می توان به راحتی به تحلیل بازار پرداخت و به خرید و فروش اقدام کرد.

مک دی چیست؟

برای استفاده و کار با مک دی باید ابتدا در مورد چیستی آن اطلاعاتی داشته باشید. اندیکاتور مک دی (MACD) خلاصه و مخفف عبارت Moving Average Convergence Divergence است. اگر بخواهیم این عبارت را به فارسی بر گردانیم، در این صورت می توانیم بگویم که این عبارت به معنی میانگین متحرک همگرایی و واگرایی است. به عبارت دیگر در این روش می توان به راحتی میانگین تغییرات و سیر صعودی و نزولی قیمت ها را تشخیص داد و بر اساس آن عمل کرد. اندیکاتور مک دی به وسیله آقای جرالد بی اپل طراح و ابداع شده است. از این اندیکاتور در دنیای امروز در تحلیل تکنیال استفاده می شود. در تحلیل تکنیال از این اندیکاتور برای به دست آوردن قدرت، جهت و شتاب در یک روند و یا دوره تاریخی استفاده می گردد. ولی با این حال، باید گفت که در اغلب موارد از قیمت نهایی برای محاسبه در این اندیکاتور استفاده می شود. ولی مهم ترین و اصلی ترین مزیتی که اندیکاور مک دی دارد و می توان به آن اشاره کرد، این است، که این اندیکاتور بر خلاف اندیکاتورهای دیگر فرمول دشوار و سختی ندارد و به همین دلیل، بسیاری از افراد می توانند به راحتی و آسانی از این اندیکاتور استفاده نمایند. اندیکاتور مک دی به دلیل این که همیشه در یک سطح ثابت صفر در حال نوسان است، جزء زیر گروه اسیلاتورها قرار می گیرد.

اندیکاتور مک دی و انواع آن

امروزه به دلیل پیشرفت های روزافزونی که در عرصه های مختلف به وجود آمده است، از هر چیزی نمونه های مختلف و متعددی وجود دارد. ولی با این حال، از اندیکاتور مک تنها دو نمونه امروزه در دسترس است و وجود دارد. این دو نمونه به مک دی جدید و قدیم شهرت دارند. این دو اندیکاتور تا حدودی از لحاظ ظاهری با یکدیگر تفاوت دارند. ولی با این حال، شباهت های بسیاری به هم دیگر دارند و می توان گفت که تا حدودی به هم مرتبط هستند. ولی افراد می توانند بر اساس نیاز خود و بر اساس این که به دنبال چه می باشند، از اندیکاتور مک دی قدیم و یا جدید استفاده نمایند. به همین دلیل، در ادامه به صورت خلاصه نحوه کار با اندیکاتور قدیم و جدید را آموزش می دهیم.

اندیکاتور نوع قدیم

همان طور که گفتیم، اندیکاتورهای مک دی دارای دو نوع قدیم و جدید می باشند. اندیکاتورهای قدیمی مک دی دارای یک هیستوگرام می باشند. هیستوگرام به این معنی که در این اندیکاتور خطوط عمودی مشکی وجود دارد و علاوه بر آن دو خط را نشان می دهد. این دو خط یکی خط سیگنال است. یعنی خطی که سیر افزایش و کاهش قیمت ها را نشان می دهد و به وسیله آن می توان کاهش و افزایش قیمت ها را تشخص داد. خط دیگر که خط مک دی است. به تفاوت میان خط سیگنال و خط مک دی، هیتسوگرام MACD در مک دی نوع قدیم و کلاسیک گفته می شود. به همین دلیل، وقتی این دو خط به هم می رسند، هیستوگرام هم به صفر می رسد.

اندیکاتور مک دی نوع جدید

دومین نوع از اندیکاتور مک دی که به نوع جدید معروف است، اندیکاتوری است، که همانند اندیکاتور نوع قدیم دارای یک هیستوگرام است. هیستوگرام همان نمودار میله است، که در اندیکاتور مشاهده می کنید. خطی هم در این اندیکاتور وجود دارد، که به خط سیگنال مشهور است. این خط معمولا به رنگ قرمز است. بنابراین همان طور که متوجه شدید، در این اندیکاتور خط مک دی وجود ندارد.

در اندیکاتور مک دی جدید، می توان گفت که هیستوگرام همان خط جدید سیگنال است. به این معنی که خط سیگنال به هیستوگرام و یا نمودار میله ای تبدیل می شود.

اندیکاتور مک دی چه کاربردی دارد؟

پس از این که با اندیکاتور مک دی و انواع آن آشنا شدیم، این سوال برایمان به وجود می آید، که اندیکاتور مک دی که کاربردی دارد. در پاسخ به این سوال باید گفت که از اندیکاتور مک دی برای کارهای مختلف می توان استفاده کرد. چرا که این اندیکاتور کاربردهای زیادی دارد و استفاده های متفاوتی از آن می شود. ولی با این حال، مهم ترین و اصلی ترین استفاده های اندیکاتور مک دی را می توان محاسبه واگرایی مک عنوان کرد. واگرایی در اندیکاتور مک دی بر روی خط روند روی می دهد و می توان بر اساس آن میزان ریزش سهام شرکت ها و موسسات را مشاهده کرد. همچنین می توان برای محاسبه همگرایی از آن استفاده کرد، که این فاکتور هم بر روی خط مک دی روی می دهد و می توان بر اساس آن افزایش سهم هر یک از شرکت ها و موسسات را مشاهده و بررسی کرد.

نکته مهمی که در اندیکاتور مک دی باید به آن اشاره کرد، این است، که خرید و فروش زمانی رخ می دهد، که خط سیگنال و خط مک دی در اندیکاتور مک دی همدیگر را قطع می کنند. این قطع کردن دو خط را می توان سیگنال خرید و فروش محسوب کرد. ولی با این حال، لازم است، دقت شود، که سیگنال خرید و فروش به تنهایی قابل استفاده نیست و کفایت نمی کند. بلکه باید در کنار استفاده از این روش، از سایر روش ها و ابزارهای تحلیل تکنیال نیز استفاده نمود.

سیگنال خرید و فروش در اندیکاتور مک دی

برای استفاده از اندیکاتور مک دی باید به سیگنال خرید و فروش در این اندیکاتور دقت و توجه داشت. برای تشخیص زمان خرید باید به تقاطع صعودی نمودار میله ای و منحنی سیگنال در مک دی توجه و دقت داشته باشید. به این صورت که وقتی نمودار میله ای از پایین به سمت بالای منحنی سیگنال حرکت می کند، بهترین زمان برای خرید است. همچنین اگر می توان گفت که تقاطع صعودی نمودار میله ای و سطح صفر در مک دیگر دیگر سیگنال خرید است. در این زمان هم می توان اقدام به خرید کرد. برای پیدا کردن سیگنال های فروش هم در اندیکاتور مک دی باید به تقاطع نزولی نمودار میله ای و منحنی سیگنال در مک دی، توجه و دقت داشت. به این صورت نمودار میله ای از بالا به سمت پایین منحنی سیگنال حرکت کند و یا تقاطع نزولی نمودار میله ای و سطح صفر در مک دی رخ دهد. به این صورت که نمودار میله ای از بالا به سمت پایین سطح صفر حرکت کند. در بحث سیگنال فروش حالت سومی که وجود دارد و می توان بر اساس آن سیگنال فروش را تشخیص داد، واگرایی میان نمودار قیمت و مک دی است. به عبارت دیگر زمانی که نمودار میله ای از بالا به پایین سطح صفر حرکت می کند، در این صورت سیگنال فروش به دست آمده است. با توجه به این شرایط و خصوصیات می توان سیگنال های فروش و خرید را در اندیکاتور مک دی تشخیص داد.

در نهایت باید خاطر نشان کرد، که اگر به دنبال استفاده درست و صحیح از اندیکاتور مک دی هستید، در این صورت باید فرمول  و همچنین نحوه محاسبه و کار با آن را بدانید و آموزش های لازم را دیده باشید. در این صورت است، که می توانید با استفاده از اندیکاتور مک دی موفق عمل کنید.