استفاده از تحلیل تکنیکال به دلیل داشتن مزایا و نقاط قوت بسیار امروزه بسیار رایج و شایع است. بسیاری از مردم در بازارهای مختلف مالی از انواع روش های تحلیل تکنیکال استفاده می کنند و با استفاده از آن می توانند معاملات موفقی داشته باشند. از این رو، برای افرادی که قصد دارند در انواع بازارهای مالی و بورس و سهام و غیره سرمایه گذاری داشته باشند، استفاده از تحلیل تکنیکال لازم و ضروری است. از این رو، بهتر است، با تحلیل تکنیکال و نقاط قوت آن آشنایی اولیه و اجمالی داشته باشیم.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یکی از روش های اصلی و مهم برای بررسی وضعیت انواع بازارهای مالی است. با استفاده از ابزار تحلیل تکنیکال می توان به راحتی و آسانی انواع بازارهای مالی، بورس و غیره را بررسی و تحلیل کرد و بر اساس آمارها، شاخص ها، نمودارها و غیره بهترین و بدترین سناریوها را تشخیص داد و بر اساس آن ها اقدام به خرید و یا فروش کرد. از این رو، استفاده از تحلیل تکنیکال به دلیل برخورداری از مزایا بی شمار و نقاط قوت متعدد روز به روز بیشتر می شود و با محبوبیت بیشتری روبرو می گردد.

نقاط قوت و مزایای استفاده از تحلیل تکنیکال

استفاده از این دلیل می توان مزیت های بسیاری را برای تحلیل گران و معامله گران انواع بازارهای مالی به دنبال داشته باشد. از این رو، برای آشنایی اجمالی با نقاط قوت تحلیل تکنیکال به بررسی برخی ویژگی ها و مزایای تحلیل تکنیکال می پردازیم.

– امکان پیش بینی قیمت ها

اولین و شاید یکی از مهم ترین ویژگی و مزیتی که تحلیل تکنیکال دارد و می توان به آن اشاره کرد، امکان پیش بینی قیمت ها با استفاده از تحلیل تکنیکال است. بر اساس دادها و اطلاعاتی که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین بر اساس شاخص ها و نمودارهایی که مشاهده می شود، می توان به راحتی و آسانی وضعیت بازار را مورد مطالعه و بررسی قرار داد و بر اساس آن اقدام به پیش بینی قیمت ها در آینده نمود. از این رو، با استفاده از تحلیل تکنیکال می توان بهترین و مناسب ترین زمان را برای معامله تشخیص داد و بر اساس آن اقدام به خرید و یا فروش نمود. بنابراین برای افرادی که به دنبال کسب موفقیت و سود در بازار می باشند، استفاده از تحلیل تکنیکال می تواند بسیار مفید و ضروری باشد و کمک شایانی بکند.

– داشتن تمرکز بر روی قیمت ها

از دیگر نقاط مثبت و مزایایی که تحلیل تکنیکال دارد، تمرکز آن بر روی قیمت ها می باشد. چرا که هدف از استفاده تحلیل تکنیکال امکان پیش بینی قیمت ها در آینده می باشد. از این رو، باید ابزاری باشد، که کاملا و به صورت دقیق بر روی قیمت ها و روند تغییراتی قیمت ها تمرکز داشته باشد. از این رو، با تمرکز تحلیل تکنیکال بر روی قیمت ها به صورت خودکار تحلیل گران تکنیکال نیز بر روی قیمت ها متمرکز شده و قیمت ها را در آینده نزدیک به راحتی و آسانی پیش بینی خواهند نمود. بنابراین تمرکز اصلی تحلیل تکنیکال که بر روی قیمت ها است، برای معامله گران و حتی تحلیل گران بازار از اهمیت بسیاری برخوردار است و یک معامله عالی و سود آور را تضمین می کند.

– استفاده از شاخص ها و نمودارها

از دیگر مزایایی که تحلیل تکنیکال دارد، استفاده از انواع نمودارها و شاخص ها است. با استفاده از انواع نمودارها و شاخص ها می توان به راحتی روند بازار را تشخیص داد و امکان پیش بینی را به دست آورد. تحلیل گران تکنیکال می توانند استراتژی های خود را در بازار و بر روی تمامی شرکت ها و سهام ها و غیره پیاده کنند و بر اساس نمودارها وضعیت بازار را شناسایی نمایند. بنابراین امکان پیاده سازی استراتژی خود بر روی تمام بازار و همه نمودارها و چارت ها یکی از مهم ترین مزیت و نقطه قوت تحلیل تکنیکال می باشد، که می توان آن را استفاده کرد. در این شرایط تحلیل گران می توان با فراغ بال تحلیل های خود را انجام دهند. در حالی که در فاندمنتال تحلیل گر تنها بر روی نتیجه بررسی اطلاعات و صورت های مالی خود در بازار تکیه می کند. چرا که در این نوع از بازارهای حجم اطلاعات بسیار زیاد است.

– امکان مشاهده پیشینه قیمت ها

به دلیل این که در تحلیل تکنیکال از انواع نمودارها و چارت ها برای نشان دادن قیمت ها و روند صعودی و نزولی آن ها استفاده می شود. بنابراین امکان مشاهده تاریخچه و پیشینه قیمت ها از دیگر نقاط قوتی است، که تحلیل تکنیکال دارد. در تحلیل تکنیکال می توان با راحتی و آسانی و با استفاده از نمودارها و شاخص ها به صورت تصویر روند قیمت ها و شرایط بازار را مشاهده کرد. برای نمونه، نمودار یک شرکت می تواند نشان دهنده روند قیمت سهام آن شرکت در طول یک بازه زمانی مشخص باشد. استفاده از نمودارها بسیار راحت و آسان است و به راحتی می تواند از آن استفاده کرد، نمودارها و شاخص ها گویاتر و خواناتر از جدول اعداد می باشند. در بسیاری از نمودارها قیمت ها در ستون های حجم معاملات در پایین نمودار نشان داده می شود و به راحتی می توان بر اساس آن به قیمت ها به صورت دقیق و جزئی پی برد. علاوه بر این نمودارها و شاخص ها به راحتی می توانند نوسانات گذشته و حال، حجم و مبلغ معاملات انجام شده و همچنین وضعیت نسبی یک سهم را نسبت به بازار کل نمایش دهند.

– امکان تشخیص بهترین و مناسب ترین زمان خرید و یا فروش

علاوه بر همه مزایا و نقاط قوتی که برای تحلیل تکنیکال برشمردیم، باید بگویم که از دیگر مزایا و نقاط قوت تحلیل تکنیکال امکان تشخیص بهترین و مناسب ترین زمان برای انجام معامله می باشد. با استفاده از روش تحلیل تکنیکال می توان به راحتی و آسانی قیمت ها را مدنظر قرار داد و بر اساس آن ها اقدام به خرید و یا فروش کرد. تحلیل تکنیکال به عقیده بسیاری از تحلیل گران و معامله گران بهترین و مناسب ترین زمان خرید را به ما نشان می دهد. چرا که در تحلیل تکنیکال به راحتی و اسانی می تواند میزان تقاضا و عرضه را تشخیص داد و بر اساس آن ها اقدام به تصمیم گیری در مورد انجام و یا عدم انجام تصمیم گیری نمود.

– امکان تشخیص حمایت ها و مقاومت ها

از دیگر مزایایی که تحلیل تکنیکال دارد و باید به آن اشاره کرد، امکان تشخیص حمایت ها و یا مقاومت ها است. پارامترهایی مانند پارامتر مقاومت و حمایت نشان دهنده دوره های تراکم محدوده داد و ستد است. بنابراین حمایت ها و مقاومت ها نشان می دهند که قوای متقابل عرضه و تقاضا به تعادل رسیده اند که در این صورت می توان گفت داد و ستد به بن بست رسیده است. ولی وقتی قیمت ها از این محدوده خارج شود، در این صورت عرضه و تقاضا ضروع به رشد می کنند و یکی بر دیگری فائق می آید. این چنین شرایط و اتفاقات را تنها می توان با استفاده از تحلیل تکنیکال مورد شناسایی قرار داد و به این صورت از آن استفاده نمود.

این ها تنها چند مورد از مزایا و نقاط قوتی بودن، که می توان برای تحلیل تکنیکال برشمرد. چرا که مزایای تحلیل تکنیکال بسیار زیاد می باشند و می تواند بر اساس نوع استفاده، شرایط استفاده و یا هدف و غیره مزایای دیگری را برای آن بر شمرد.